Vsak odmerek šteje za zaščito vas in vaših najbližjih
Evropski teden cepljenja, ki poteka od 23. do 29. aprila je steber aktivnosti, ki jih v tem letu Svetovna zdravstvena organizacija označuje s sloganom “Nadoknadimo zamujeno«, pri čemer moramo nasloviti zaskrbljujoč upad v stopnjah precepljenosti otrok povsod po svetu. Velik del tega upada lahko pripišemo posledicam, ki jih je povzročila pandemija covida-19, a ker se še naprej borimo s posledicami te uničujoče bolezni, je pomembno, da ohranimo prizadevanja za nadzor in odpravo drugih bolezni, katere lahko preprečimo s cepljenjem. V evropski regiji Svetovne zdravstvene organizacije, tako kot drugod, so necepljeni in premalo cepljeni ljudje še vedno izpostavljeni tveganju okužbe z boleznimi, ki jih je mogoče preprečiti, kot so ošpice, davica in otroška paraliza. Leta 2021 je 25 milijonov otrok zamudilo vsaj eno osnovno cepljenje, kar je povzročilo izgubo napredka, doseženega v letih pred pandemijo.
Naši sistemi javnega zdravja morajo zato poskusiti slediti vsem primerom bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem. Hkrati pa je pomembno, da se ohrani zavedanje o pomenu cepljenja – za zaščito nas in naših najbližjih šteje vsak odmerek cepiva.
V Sloveniji shema cepljenja temelji na tem, kako se naš imunski sistem odziva na cepiva v različnih starostih in kdaj so ljudje najbolj izpostavljeni hudim boleznim. Bistveno je, da se starši zavedajo, kako pomembno je, da njihovi otroci nadoknadijo morebitne odložene ali izpuščene odmerke cepiva. S cepljenjem lahko preprečimo izbruhe bolezni in morebitne nepredvidene grožnje zdravstvenemu varstvu. Tudi zaščita najranljivejših pred hujšimi zapleti covida-19 še naprej ostaja pomembna naloga.
Na naslednji povezavi lahko najdete zanesljive informacije in znanstveno podprte nasvete glede cepljenja, pripravljene na osnovi dela naših in tujih strokovnjakov javnega zdravja.