Gorenjska in rak
Zbrana poročila o razširjenosti raka na Gorenjskem.
Udeležite se delavnic, prisluhnite zanimivim predavanjem, okroglim mizam, pogovorite se s strokovnjaki ali obiščite interaktivne koticke in katero od številnih stojnic.
PodrobnoZbrana poročila o razširjenosti raka na Gorenjskem.
Podatki o razširjenosti raka se v Sloveniji zbirajo v Registru raka RS, ki deluje že od leta 1950 dalje. Zaradi zahtevnosti zbiranja, preverjanja in analize podatkov je potrebno od 2 do 3 leta do njihove končne objave.
Register raka RS je živa podatkovna zbirka, podatki v njej pa se posodabljajo sproti. Zato se podatki, ki smo jih objavili, morda lahko nekoliko, a ne za več kot nekaj primerov letno, razlikujejo od tistih, ki jih pripravite danes ali pa od podatkov, ki jih Register raka RS objavlja v svojih letnih poročilih.
Že vrsto let poročamo, da število rakavih obolenj iz leta v leto narašča, a leta 2018 je bilo na Gorenjskem na novo odkritih 1525 rakov, kar je 43 manj kot leta 2017. Moški so z rakom bolj obremenjeni, saj je bilo na Gorenjskem tega leta 53,8 % novoodkritih rakov (820) pri moških in 46,2 % pri ženskah (705). Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri moških in pri ženskah tega leta nižja kot v Sloveniji. Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez malignega melanoma), rak dojke, rak prostate, rak pljuč ter rak debelega črevesa in danke (RDČD) – teh pet vrst je predstavljalo kar 51,7 % vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak kože (brez malignega melanoma) (18,9 % vseh novih primerov raka), pri ženskah pa rak dojke (21,4 %). V Sloveniji so bili na prvih petih mestih po pogostosti isti raki, ki pa so predstavljali kar 61,0 % vseh novih primerov raka. V gorenjski regiji je bilo tega leta pri moških več novoodkritih primerov raka debelega črevesa in danke, pri ženskah pa raka dojke kot v Sloveniji.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, staranje zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnosti zaradi raka. Do 40. leta starosti je rak zelo redka bolezen, saj je bilo med novoodkritimi raki leta 2018 na Gorenjskem le 3,7 % vseh rakov pri moških in 5,0 % vseh rakov pri žensk iz te starostne skupine. Kar 91,3 % moških in 85,0 % žensk, ki so na novo zboleli za rakom, pa je bilo starejših od 50 let. Do 50. leta starosti so z rakom bolj obremenjene ženske, nato se prevladujejo moški.
V letu 2018 je bil rak na Gorenjskem vzrok smrti 643 oseb, med njimi je bilo 355 moških (55,2 %) in 288 žensk (44,8 %). Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem primerljiva z umrljivostjo v Sloveniji. Rak (s 33,6 % vseh smrti) je na Gorenjskem drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2018 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali pljučni rak, rak debelega črevesa in danke, rak dojke, rak trebušne slinavke in rak prostate. Zaradi teh petih rakov je umelo 53,3 % vseh umrlih zaradi raka. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo v gorenjski regiji višja stopnja umrljivosti pri moških zaradi raka trebušne slinavke, pri ženskah pa zaradi raka pljuč, raka dojke in raka trebušne slinavke.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji za vse vrste raka razen nemelanomskega kožnega raka je v obdobju od 2014 do 2018 znašalo za moške 57 %, za ženske pa 61 %.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Več podatkov o raku v Sloveniji in na Gorenjskem je na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak http://slora.si/).
Pripravili: prim. Alenka Hafner, dr. med., spec. jav. zdravja in soc. med., svet. in mag. Darja Zupan, univ. dipl. org.
Že vrsto let poročamo, da število rakavih obolenj iz leta v leto narašča in leta 2017 je bilo na Gorenjskem na novo odkritih 1568 rakov (51 več kot leta 2016), 849 pri moških in 719 pri ženskah. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri moških in pri ženskah višja kot v Sloveniji. Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez malignega melanoma), rak prostate, rak pljuč, rak dojke ter rak debelega črevesa in danke (RDČD) – teh pet vrst je predstavljalo kar 58,9 % vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate (21,4 % vseh novih primerov raka), pri ženskah pa kožni rak (brez malignega melanoma) (23,4 %). V Sloveniji so bili najpogostejši novoodkriti raki isti, je pa bila v gorenjski regiji tega leta pri moških višja incidenčna stopnja raka prostate in raka debelega črevesa, pri ženskah pa raka pljuč.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, to staranje zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnosti zaradi raka. V letu 2017 je bilo na Gorenjskem 91,8 % moških in 86,9 % žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 50 let, v Sloveniji pa 92,6 % moških in 87,4 % žensk. Število obolelih žensk do 60. leta starosti presega število obolelih moških, nato je med obolelimi precej več moških.
V letu 2017 je bil rak na Gorenjskem vzrok smrti 661 oseb (38 več kot v letu 2016), med njimi je bilo 365 moških in 296 žensk. Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem višja kot v Sloveniji. Rak (s 32,4 % vseh smrti) je na Gorenjskem drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2017 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali pljučni rak, rak debelega črevesa in danke, rak trebušne slinavke in rak prostate ter rak dojke. Zaradi teh petih rakov je umelo 52,2 % vseh umrlih zaradi raka. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo v gorenjski regiji višja stopnja umrljivosti pri moških zaradi raka debelega črevesa in trebušne slinavke, pri ženskah pa zaradi raka pljuč, raka dojke in raka trebušne slinavke.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji za vse vrste raka razen nemelanomskega kožnega raka je v obdobju od 2013 do 2017 znašalo za moške 56,7 %, za ženske pa je presegalo 60 %.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Več podatkov o raku v Sloveniji in na Gorenjskem je na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak).
Pripravila: prim. Alenka Hafner, dr. med., spec. jav. zdravja in soc. med.
Podatke s spletne strani Slora zbrala: mag. Darja Zupan, univ. dipl. org.
Že vrsto let poročamo, da število rakavih obolenj iz leta v leto narašča. Leta 2016 je bilo na Gorenjskem na novo odkriti 1517 rakov (dva več kot leta 2015), 790 pri moških in 727 pri ženskah. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri moških nižja, pri ženskah pa višja kot v Sloveniji. Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez malignega melanoma), rak pljuč, rak prostate, rak dojke ter rak debelega črevesa in danke – teh pet vrst je predstavljalo kar 58,8 % vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate (20,1 % vseh novih primerov raka), pri ženskah pa rak dojke (20,2 % vseh novih primerov raka). V Sloveniji so bili najpogostejši novoodkriti raki isti, je pa bila v gorenjski regiji tega leta višja stopnja incidence vseh kožnih rakov (nemelanomskih in melanomskega) in raka pljuč kot v Sloveniji.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, staranje prebivalstva zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnosti zaradi raka. V letu 2016 je bilo na Gorenjskem 94,2 % moških in 86,5 % žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 50 let, v Sloveniji pa 92,7 % moških in 87,5 % žensk.
V letu 2016 je bil rak na Gorenjskem vzrok smrti 623 oseb (24 več kot v letu 2015), med njimi je bilo 357 moških in 266 žensk. Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem malo nižja kot v Sloveniji. Rak (s 38,4 % vseh smrti) na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2016 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali pljučni rak, rak trebušne slinavke in rak debelega črevesa in danke. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo v gorenjski regiji višja stopnja umrljivosti zaradi pljučnega raka.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2012 do 2016 znašalo pri moških 63,8 % in pri ženskah 68,2 %.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Več podatkov o raku v Sloveniji in na Gorenjskem je na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak http://slora.si/).
Že vrsto let poročamo, da število rakavih obolenj iz leta v leto narašča in leta 2015 so bili na Gorenjskem na novo odkriti 1503 raki, kar je 123 več kot leta 2014. Pri moških je bilo novoodkritih primerov raka več (835) kot pri ženskah (668). Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri obeh spolih nekaj višja kot v Sloveniji. Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez malignega melanoma), rak prostate, rak pljuč, rak dojke ter rak debelega črevesa in danke – teh pet vrst je predstavljalo kar 60 % vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate (21,0 % vseh novih primerov raka), pri ženskah pa rak dojke (21,7 % vseh novih primerov raka). V Sloveniji so bili najpogostejši novoodkriti raki isti, je pa bila v gorenjski regiji tega leta višja stopnja incidence vseh kožnih rakov (nemelanomskih in melanomskega) ter raka prostate in pljuč kot v Sloveniji.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, staranje prebivalstva zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnosti zaradi raka. V letu 2015 je bilo na Gorenjskem 90,7 % moških in 88,8 % žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 50 let, v Sloveniji pa 91,9 % moških in 87,5 % žensk.
V letu 2015 je bil rak na Gorenjskem vzrok smrti 599 oseb, od tega 337 moških in 262 žensk. To je 19 smrti manj kot leto prej. Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem malo nižja kot v Sloveniji. Rak (s 33 % vseh smrti) na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2015 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali pljučni rak, rak debelega črevesa in danke ter rak prostate. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo v gorenjski regiji višja stopnja umrljivosti zaradi pljučnega raka.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2011 do 2015 znašalo pri moških 55,5 % in pri ženskah 59,2 %.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Več podatkov o raku v Sloveniji in na Gorenjskem je na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak, na naslednji povezavi).
Pripravila: prim. Alenka Hafner, dr. med., spec. jav. zdravja in soc. med.
Podatke s spletne strani Slora zbrala: mag. Darja Zupan, univ. dipl. org.
Že vrsto let poročamo, da število rakavih obolenj iz leta v leto narašča, zato nas veseli, da je bilo leta 2014 na Gorenjskem na novo odkritih 1372 rakov, kar je 88 manj kot leta 2013 in tudi 19 manj kot leta 2012. Pri moških je bilo novoodkritih primerov raka več (743) kot pri ženskah (629). Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila na Gorenjskem pri obeh spolih nekaj višja kot v Sloveniji. Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez melanoma), rak pljuč, rak prostate, rak debelega črevesa in danke in rak dojke– teh pet vrst je predstavljalo kar 55,8% vseh novih primerov raka. Pri moških je bil s 17,7%% vseh novih primerov na prvem mestu rak prostate, pri ženskah pa rak dojke (20,2%). V primerjavi s Slovenijo je bilo na Gorenjskem v tem letu pri moških predvsem več novoodkritih primerov vseh rakov kože (nemelanomskih in melanomskih) in raka pljuč, pri ženskah pa raka materničnega telesa, želodca in trebušne slinavke.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, staranje prebivalstva zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnost zaradi raka. V letu 2014 je bilo na Gorenjskem 66,6% moških in 60,4% žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 65 let, v Sloveniji pa 61,3% moških in 60,1% žensk.
V letu 2014 je na Gorenjskem zaradi raka umrlo 618 oseb, od teh 346 moški in 272 žensk. To je 20 smrti več kot leto prej. Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem (SSSU= 230,9) nekaj višja kot v Sloveniji (SSSU =.220,3), tako za moške kot za ženske. Rak (s skoraj 35% vseh smrti) na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je so leta 2014 prebivalci Gorenjske najpogosteje umirali, so se uvrščali rak pljuč, rak debelega črevesa in danke, rak trebušne slinavke in rak prostate ter dojke. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo na Gorenjskem višja umrljivost zaradi raka pljuč in trebušne slinavke.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2010 do 2014 znašalo pri moških 55,0% in pri ženskah 59,0%.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Več podatkov o raku v Sloveniji in na Gorenjskem je na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak http://slora.si/ ).
Pripravila: prim. Alenka Hafner, dr. med., spec. jav. zdravja in soc. med.
Tako kot v svetu in v Evropi število rakavih obolenj iz leta v leto narašča tudi v Sloveniji in na Gorenjskem. Leta 2013 je bilo na Gorenjskem novo odkritih 1452 rakov (36 več kot leta 2012), 768 pri moških in 684 pri ženskah. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila tako pri moških, kot pri ženskah višja kot v Sloveniji. Najpogostejše novo odkrite vrste raka predstavljajo kožni rak (brez melanoma), rak prostate, rak pljuč, rak dojke in rak debelega črevesa in danke, – teh pet vrst je obsegalo kar 56,4% vseh novih primerov rakavih bolezni. Pri moških je bil z 21,5% vseh novih primerov na prvem mestu rak prostate. Pri ženskah je bil na prvem mestu rak kože, ki je predstavljal slabo četrtino primerov vseh rakov pri ženskah (23,4%), sledil pa je rak dojk (17,1%). Pri prebivalcih in prebivalkah Gorenjske je bilo v tem letu več novoodkritih primerov vseh rakov kože (nemelanomskih in melanomskega), raka prostate in raka pljuč kot v Sloveniji.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, staranje prebivalstva zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnost zaradi raka. V letu 2013 je bilo na Gorenjskem 63,7% moških in 58,6% žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 65 let, v Sloveniji pa 60,7% moških in 57,9% žensk.
V letu 2013 je na Gorenjskem zaradi raka umrlo 598 oseb, od teh 331 moški in 267 žensk. To je 39 smrti več kot leto prej. Umrljivost zaradi raka je na Gorenjskem malo nižja kot v Sloveniji. Rak s 34% vseh smrti na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških pa je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2013 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali rak pljuč, rak debelega črevesa in danke ter rak dojk. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo na Gorenjskem višja umrljivost zaradi raka pljuč, predvsem na račun moških.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2009 do 2013 znašalo pri moških 53,3% in pri ženskah 60,3%.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Na Gorenjskem potekajo vsi trije presejalni programi in sicer program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu (Program ZORA), državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki (Program SVIT) ter od februarja 2016 tudi državni presejalni program za raka dojk (Program DORA).
Program ZORA: Tudi po zaslugi programa ZORA rak materničnega vratu postaja redek rak. Na Gorenjskem je leta 2013 na novo za njim obolelo 13 žensk. Gorenjska po odzivnosti v program ZORA v obdobju 2013-2016 še presega ciljno 70% presejanost. Najboljšo presejanost (78,9%) ima upravna enota Škofja Loka, slaba, podpovprečna pa je presejanost v upravnih enotah Jesenice, Kranj in Tržič.
Program SVIT: Tudi program SVIT že kaže uspešne rezultate. Število novih primerov tega raka se v Sloveniji že znižuje, poleg tega je več rakov odkritih zgodaj ali pa so odstranjene tudi že predrakave spremembe. Na Gorenjskem je bilo v letu 2016 v okviru programa SVIT na novo odkritih 35 rakov debelega črevesa in danke ter 313 napredovalih adenomov. Po odzivnosti v program SVIT se je Gorenjska z 67,8% v letu 2016 uvrščala na 1. mesto v Sloveniji. Še vedno pa tudi pri nas v odzivnosti moški za 7,5% zaostajajo za ženskami, čeprav je rak debelega črevesa in danke pri njih pogostejši. Najboljšo odzivnost ima upravna enota Škofja Loka, kjer so vse 4 občine dosegle ciljno vrednost 70%, nekatere že celo presegle 80% (Žiri, Gorenja vas – Poljane). Najslabša pa je odzivnost v občinah Jesenice in Jezersko.
Več podatkov o raku v Sloveniji in na Gorenjskem je na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak) na naslednji povezavi.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, staranje prebivalstva zelo pomembno prispeva k naraščanju obolevnost zaradi raka. V letu 2012 je bilo na Gorenjskem 65 % moških in 57 % žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 65 let, v Sloveniji pa 60 % moških in 57 % žensk.
Tako kot v svetu in v Evropi število rakavih obolenj iz leta v leto narašča tudi v Sloveniji in na Gorenjskem. Leta 2012 je bilo na Gorenjskem novo odkritih 1416 rakov (106 več kot leta 2011), 781 pri moških in 635 pri ženskah. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je bila tako pri moških, kot pri ženskah višja kot v Sloveniji. Najpogostejše novo odkrite vrste raka predstavljajo kožni rak (brez melanoma), rak debelega črevesa in danke, rak prostate, rak pljuč in rak dojke – teh pet vrst je obsegalo kar 57 % vseh novih primerov rakavih bolezni. Pri moških je bil z 23,6 % vseh novih primerov na prvem mestu rak prostate. Pri ženskah je bil na prvem mestu rak kože, ki je predstavljal slabo četrtino primerov vseh rakov pri ženskah (23,2 %), sledil pa je rak dojk (16,5%). Pri prebivalcih in prebivalkah Gorenjske je bilo v tem letu več novoodkritih primerov vseh rakov kože (nemelanomskih in melanomskega), raka prostate in raka pljuč kot v Sloveniji.
V letu 2012 je na Gorenjskem zaradi raka umrlo 559 oseb,od teh 304 moški in 255 žensk. To je 8 smrti manj kot leto prej. Umrljivost zaradi raka je na Gorenjskem malo nižja kot v Sloveniji. Rak s 33 % vseh smrti na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških pa je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih je leta 2012 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali rak pljuč, rak debelega črevesa in danke ter rak dojk. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo na Gorenjskem višja umrljivost zaradi raka pljuč, predvsem na račun moških.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2008 do 2012znašalo pri moških 54 % in pri ženskah 59 %.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, kije odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi.
Na Gorenjskem potekajo vsi trije presejalni programi in sicer program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu (ZORA), državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki (SVIT) ter od februarja 2016 tudi državni presejalni program za raka dojk (DORA).
ZORA: Tudi po zaslugi programa ZORA rak materničnega vratu postaja redek rak. Na Gorenjskem je leta 2012 na novo za njim obolelo 9 žensk. Gorenjska po odzivnosti v program ZORA v obdobju 2012 -2015 še presega ciljno 70% presejanost. Najboljšo odzivnost (78,7%) ima upravna enota Škofja Loka.
SVIT: Tudi program SVIT že kaže uspešne rezultate. Število novih primerov tega raka se v Sloveniji že znižuje, poleg tega je večrakov odkritih zgodaj ali pa so odstranjene tudi že predrakave spremembe. Na Gorenjskem je bilo v letu 2012 v okviru programa SVIT na novo odkritih 20 rakov debelega črevesa in danke ter 258 napredovalih adenomov. Po odzivnosti v program SVIT se je Gorenjska z 62% v letu 2015 uvrščala na 2. mesto v Sloveniji. Še vedno pa tudi pri nas v odzivnosti moški za 7% zaostajajoza ženskami, čeprav je rak debelega črevesa in danke pri njih pogostejši. Najboljšo odzivnost ima upravna enota Škofja Loka, kjer se vse 4 občine že zelo približujejo ciljni vrednosti 70% ali pa so jo nekatere celo že presegle (Žiri, Gorenja vas – Poljane).
Več podatkov o raku v Sloveniji in o raku nasploh se na voljo na spletišču SLORA (Slovenija in rak), omenjena spletna stran je tudi vir podatkov o raku na Gorenjskem.
V letu 2011 je bilo pri prebivalcih na Gorenjskem na novo odkritih 1.310 rakov (16 manj kot leta 2010), 718 pri moških in 592 pri ženskah. To je predstavlja 10,1 % vseh novo odkritih rakov v tem letu v Sloveniji. Pogostost pojavljanja novih primerov raka je na Gorenjskem tako pri moških kot pri ženskah višja kot v Sloveniji. Najpogostejši novoodkriti rak pri ženskah je bil na Gorenjskem rak dojke, sledil je rak kože brez malignega melanoma, rak debelega črevesa in danke, rak pljuč in maligni melanom. Pri moških so bili na prvih petih mestih po pogostosti rak prostate, rak debelega črevesa in danke, rak kože, rak pljuč ter maligni melanom. Pri prebivalcih in prebivalkah Gorenjske je bilo v tem letu več novoodkritih primerov raka pljuč in raka prostate kot v Sloveniji.
Obolevnost zaradi raka se s starostjo povečuje. Ker se prebivalstvo stara, narašča tudi obolevnost zaradi raka. V letu 2011 je bilo na Gorenjskem 60 % moških in 55 % žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 65 let, v Sloveniji pa 58 % moških in 57 % žensk.
V letu 2011 je na Gorenjskem zaradi raka umrlo 567 oseb, od teh 322 moških in 245 žensk. To je 30 smrti manj kot leto poprej. Umrljivost zaradi raka je na Gorenjskem malo nižja kot v Sloveniji. Rak z dobrimi 34 % vseh smrti na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških pa je rak že nekaj let kar vodilni vzrok smrti. Umrljivost zaradi raka se s starostjo povečuje in je v starostni skupini 65 in več let 4,7-krat višja od povprečne umrljivosti zaradi tega vzroka na Gorenjskem. Med rake, zaradi katerih je leta 2011 umrlo največ prebivalcev Gorenjske, so se uvrščali rak prebavil, rak dihal ter rak limfatičnega, krvotvornega in sorodnega tkiva.
Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2006 do 2010 znašalo pri moških 51 % in pri ženskah 59 %.
Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene osveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi. Na Gorenjskem trenutno potekata dva presejalna programa in sicer program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu (ZORA) in državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki (SVIT). Odzivnost na oba programa je na Gorenjskem nadpovprečna.
V letu 2014 je bilo v Program SVIT povabljenih 24.073 oseb iz gorenjske regije, od tega 11.632 moških in 12.441 žensk. Izjavo o sodelovanju je vrnilo 15.146 (63,12%) oseb, od tega 6.855 (59,25%) moških in 8.291 (66,73%) žensk. Zaradi začasnih ali trajnih izključitvenih kriterijev (kolonoskopija v zadnjih treh letih z odstranjenimi polipi ali brez, rak debelega črevesa ali danke in kronična vnetna črevesna bolezen) je bilo izključenih 889 oseb (410 moških in 479 žensk). V programu ni želelo sodelovati 25 oseb (8 moških in 17 žensk). Od 13.706 vrnjenih kompletov vzorcev blata, primernih za analizo, je bilo 12.917 (94,24%) testov negativnih in 789 (5,76%) testov pozitivnih. Kolonoskopijo je prvič opravilo 774 oseb s pozitivnim testom na prikrito krvavitev v blatu. Po do sedaj zbranih podatkih je bilo odkritih 7 primerov raka debelega črevesa in danke, napredovali adenom, kar predstavlja večje tveganje za nastanek raka, pa je imelo 200 oseb. Po odzivnosti v Programu SVIT izstopa škofjeloško območje, kjer je odzivnost nad gorenjskim in slovenskim povprečjem. Večjo odzivnost bi si želeli predvsem v občini Jezersko, kakor tudi v občinah Bled in Jesenice, kjer je odzivnost nižja od gorenjskega in slovenskega povprečja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.