Udeležite se delavnic, prisluhnite zanimivim predavanjem, okroglim mizam, pogovorite se s strokovnjaki ali obiščite interaktivne koticke in katero od številnih stojnic.
Uvodno srečanje partnerjev na evropskem projektu TOGAS
Nenalezljive bolezni
Riga (Latvija), 30. 3. 2023 - V organizaciji Inštituta klinične in preventivne medicine Univerze v Latviji danes poteka uvodno srečanje partnerjev novega evropskega projekta TOGAS – Towards gastric cancer screening implementation in the European Union.
Zadnje posodobljeno: 30.03.2023
Objavljeno: 30.03.2023
Cilj projekta TOGAS je prispevati k izboljšanju in krepitvi zdravja v Evropski uniji z zmanjšanjem bremena, ki ga povzroča rak želodca. Natančneje, TOGAS bo prispeval k četrti vodilni pobudi Evropskega načrta za boj proti raku:
s predlogom Presejalnega programa EU za raka, zlasti z razvojem novih pristopov za presejanje in zgodnje odkrivanje raka želodca ter z zagotavljanjem možnosti za razširitev presejanja novih vrst raka, ki trenutno niso vključeni v Priporočilih Evropskega sveta. Splošni cilj projekta je zagotoviti manjkajoče, na dokazih temelječe znanje, ki je potrebno za priporočanje ustreznega izvajanja presejanja za raka želodca v EU. To vključuje oceno različnih strategij, ki naj bi bile učinkovite pri preprečevanju umrljivosti zaradi raka želodca v državah EU z različnim bremenom raka želodca in različno razširjenostjo okužbe s pylori.
Projekt TOGAS bo vključeval tri pilotne študije, od katerih je vsaka zasnovana tako, da obravnava posebne vidike presejanja in zgodnjega odkrivanja raka želodca. Pomemben sestavni del projekta bo modeliranje stroškovne učinkovitosti in obravnavanje vidikov medicinske etike.
Rezultati tega projekta bodo oblikovalcem politik v pomoč pri vključevanju presejanja za raka želodca v prednostne naloge zdravstvenega varstva, hkrati pa bodo uravnotežili njegovo učinkovitost, izvedljivost in sprejemljivost z morebitnimi dolgoročnimi škodljivimi učinki.
Konzorcij projekta TOGAS združuje 18 partnerjev in 3 pridružene partnerje, ki predstavljajo visokošolske ustanove, raziskovalne strukture, klinike in širše organizacije civilne družbe iz 14 držav članic.
Trajanje projekta: 1. 3. 2023 – 28. 2. 2026
Vodilni partner: The Institute of Clinical and Preventive Medicine of the University of Latvia (UL ICPM)
Projektni partnerji:
National Institute of Public Health (SLOVENIA)
Nantes University Hospital (FRANCE)
Erasmus University Medical Center Rotterdam (NETHERLANDS)
Digestive Cancers Europe (BELGIUM)
The Portuguese Institute for the Study of Cancer Francisco Gentil) (PORTUGAL)
Servicio Madrileno de Salud (SPAIN)
University Hospital of La Paz; Institute for Health Research (SPAIN)
Lithuanian University oh Health Sciences (LITHUANIA)
“Iuliu Hatieganu” University of Medicine and Pharmacy (ROMANIA)
European Helicobacter and Microbiota Study Group (EHMSG)
European Cancer Organization
Wroclaw Medical University (POLAND)
University Hospital Centre Zagreb (CROATIA)
University Hospital Centre Rijeka (CROATIA)
Thomas More University of Applied Sciences (BELGIUM)
Beacon Hospital Sandyford (IRELAND)
Otto von Guericke University of Magdeburg (GERMANY)