Povzročitelj
Povzroča jo bakterija Francisella tularensis. Bakterija ima dve podvrsti Francisella tularensis subspecies tularensis (prej imenovana tip A) in subspecies holarctica ( prej tip B).
Inkubacijska doba
Prvi znaki bolezni se najpogosteje pojavijo 3 -5 dni po okužbi, poročajo tudi o pojavu od 1 do 21 dni po okužbi.
Način prenosa
Bakterija se prenaša z vbodom klopa, stikom z živaljo (zajci, kunci, voluharji, pižmovkami, bobri) ipd. redkeje z zaužitjem kontaminirane hrane in vode, inhalacijo aerosola, prahu, ki nastajata npr. med kmečkimi opravili kot košenjem trave, nakladanjem sena. Okužba se pogosteje pojavlja pri nekaterih poklicih – lovcih, gozdarjih, kmetih, veterinarjih, pa tudi med ljudmi, ki se pogosto ukvarjajo z rekreacijo in opravili v naravi.
Dovzetnost za okužbo
Za okužbo so dovzetni vsi.
Simptomi in znaki bolezni
Potek bolezni je odvisen od vstopnega mesta bakterij, virulence povzročitelja ipd. V 80% primerov se pojavi t.i. ulceroglandularna oblika bolezni, za katero je značilen nenaden začetek, mrzlica, vročina, glavobol, redkeje kašelj, bolečine v mišicah in trebuhu, bruhanje in driska. Na mestu stika z okuženo živaljo se ponavadi pojavi izpuščaj oziroma boleča razjeda, ki se zazdravi z brazgotino ter povečane lokalne bezgavke. Možne so še druge oblike bolezni.
Kužnost
Med ljudmi se bolezen ne prenaša, bolnika ni potrebno osamiti.
Preprečevanje okužb
Okužbe preprečujemo z izogibanjem stikov s (poginulimi) živalmi oziroma uporabo zaščitne obleke in opreme pri rokovanju z njimi.
Del okužb lahko preprečimo z zaščito pred klopi z repelenti, izogibanjem predelov, kjer so klopi, s primernimi oblačili, s pravilnim odstranjevanjem prisesanih klopov.