Pitna voda
Zagotavljamo zdravje prebivalcev z izboljševanjem dostopa do skladne in zdravstveno ustrezne pitne vode.
Zagotavljamo zdravje prebivalcev z izboljševanjem dostopa do skladne in zdravstveno ustrezne pitne vode.
Monitoring pitne vode se od leta 2004 izvaja na sistemih za oskrbo s pitno vodo oziroma oskrbovalnih območjih, ki oskrbujejo 50 ali več prebivalcev ter vseh manjših, ki oskrbujejo javne objekte. V monitoring je vključenih 94 % prebivalcev, po statističnih regijah se delež nekoliko razlikuje. Kakovost je povezana tudi z velikostjo oskrbovalnega območja. Veliki in srednji vodovodi imajo praviloma kakovostno pitno vodo in ustrezno strokovno upravljanje. Kakovost pitne vode se izboljšuje.
Mikrobiološka, zlasti fekalna onesnaženost je ponekod pri malih sistemih, ki oskrbujejo do 500 ljudi; nekateri nimajo določenih vodovarstvenih območij, ustreznega upravljanja ali priprave vode. Ponekod so minimalno preseženi pesticidi (desetil-atrazin, benzaton). Nitrati zadnja leta več niso preseženi. Občasno presegajo mejno vrednost parametri nikelj, svinec ter aluminij, mangan in železo. Glavni vir je raztapljanje iz materialov v stiku z vodo v omrežju, dodajanje pri pripravi vode, odplake.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravlja navodila, priporočila in mnenja za upravljavce vodovodnih omrežij ter lastnike objektov, priključenih na vodovodno omrežje.
Poročilo o pitni vodi obsega pregled oskrbe s pitno vodo v Sloveniji in prikaz rezultatov laboratorijskega preskušanja vzorcev pitne vode. Spremljanje kakovosti pitne vode predpisuje Pravilnik o pitni vodi.
Letna poročila so zbrana na naslednji povezavi ter na spletni strani Monitoring pitne vode.
Preverite izdane publikacije iz področja pitne vode.