Kam po pomoč?
V kolikor imate težave zaradi uporabe prepovedanih drog, se lahko obrnete na Centre za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog (Tabela 1), kjer se lahko vključite v vzdrževalni substitucijskih program, program (ambulantne) detoksikacije in v psihosocialno
obravnavo.
Programi zmanjševanja škode na področju prepovedanih drog (Tabela 2) v okviru dnevnih centrov in terenskega dela izvajajo različne nizkopražne storitve za aktivne uporabnike prepovedanih drog. Nudijo psihosocialno svetovanje, praktično pomoč in podporo pri vključevanju v vsakdanje življenje. Izvajajo tudi storitev zamenjave sterilnega pribora za varno uporabo drog, razdeljujejo sanitetni material in kondome ter ob tem svetujejo o zmanjševanju tveganjih vedenj, povezanih z uporabo prepovedanih drog in tveganim spolnim vedenjem.
Obrnete se lahko tudi na programe na področju socialne rehabilitacije zasvojenih (Tabela 3). Programi so namenjeni celostni obravnavi oseb, ki po procesu zadavljenja zasvojenosti ali samostojno vzpostavljeni abstinenci od drog, potrebujejo pomoč pri ponovnem vključevanju v socialno okolje ter vzpostavljanju temeljev za trajno abstinenco in stabilno življenjsko orientacijo. Programi se odvijajo v dnevnih centrih, terapevtskih skupnostih, komunah ali pisarnah za svetovanje in informiranje.
Seznam izvajalcev, ki ga redno posodabljamo, je dostopen na naslednji povezavi.