Vabljeni na Festival duševnega zdravja.
Udeležite se delavnic, prisluhnite zanimivim predavanjem, okroglim mizam, pogovorite se s strokovnjaki ali obiščite interaktivne koticke in katero od številnih stojnic.
PodrobnoV Sloveniji je najpogostejša uporaba tobaka za uporabo v ustih, ki je znan tudi pod imenoma snus oziroma fuge, prodaja pa se pod oznako tobak za žvečenje. Ta tobačni izdelek je v obliki majhnih vrečk z rjavo vsebino (tobak), ki se jih namesti med zgornjo ustnico in dlesen. Nikotin in druge snovi iz tobaka preidejo v kri preko sluznice. Ko ima posameznik nameščeno vrečko v ustih, praviloma tega ne moremo opazit, saj ne pride do večje izbokline.
Glavne sestavine brezdimnih tobačnih izdelkov so nikotin in rakotvorne snovi (okoli 30), arome ter številne druge snovi, ki so prisotne tudi v tobačnem dimu. Ravni nikotina v teh izdelkih so zelo raznolike, od nizkih do zelo visokih.
Uporaba teh izdelkov lahko povzroči zasvojenost z nikotinom. Uporabnik je izpostavljen podobnim ravnem nikotina kot pri kajenju cigaret, lahko tudi višjim, kajti nekateri izdelki vsebujejo visoke ravni nikotina. Poleg tega je lahko uporaba brezdimnih tobačnih izdelkov tekom posameznega dneva dolgotrajna (daljša v primerjavi s časom kajenja cigaret tekom dneva), zato so uporabniki lahko izpostavljeni še višjim ravnem nikotina, kar lahko privede do visokih ravni zasvojenosti. Poleg zasvojenosti z nikotinom so posledice uporabe teh izdelkov poškodbe ustne sluznice, bolezni dlesni (vnetje, odmik), karies, izguba zob, predrakave spremembe v ustni votlini in rak ustne votline, rak požiralnika, rak trebušne slinavke, srčni infarkt in možganska kap s smrtnim izidom ter sladkorna bolezen tipa 2, v nosečnosti pa tveganje za prezgodnji porod ali zastoj rasti ploda oziroma nizko porodno težo novorojenčka.
Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki povezana s pomembnimi tveganji. Nikotin uporabnike zasvoji, kar pomeni, da bodo redni uporabniki oziroma kupci teh izdelkov. Mladostniki so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom. Mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in bolj bo zasvojen. Mladostništvo je tudi ključno obdobje za razvoj možganov, ki se razvijajo še do približno 25. leta starosti. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov moti razvoj možganskih omrežij, in lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti ter višjega tveganja za uporabo drugih drog. Poleg tega uporaba tobačnih izdelkov za uporabo v ustih (snus, fuge, tobak za žvečenje) pri mladostnikih za približno 4-krat zviša tveganje, da bodo začeli kaditi cigarete oziroma postali kadilci cigaret.
Nikotin ima številne škodljive učinke na zdravje. Gre za zelo strupeno snov, zato lahko pri prevelikem vnosu v telo pride do zastrupitve (namerne ali nenamerne). Pri blažjih zastrupitvah se lahko pojavijo slabost, bruhanje, kašelj, vrtoglavica, zmedenost, pospešeno bitje srca. Pri vnosih 5 mg nikotina na kg telesne teže ali višjih, pa lahko pride tudi do smrti. Nikotin ima poleg tega še druge škodljive učinke na zdravje, med njimi so poleg zasvojenosti še škodljivi učinki na razvoj možganov pri mladostnikih, učinki na srčno-žilni sistem (zvišan srčni utrip, krvni tlak, spremembe v stenah žilja, zožitve, aterosklerotični plaki, prispeva k ishemični srčni bolezni in drugim boleznim srca in žilja, tudi motnjam erekcije), pospeševanje rasti tumorjev, škodljivi učinki na pljuča (poškodbe tkiva pljuč, zoženje dihalnih poti), škodljivi učinki na imunski sistem, upad kognitivnih sposobnosti s starostjo ter škodljivi učinki med nosečnostjo in po njej (škodljivi učinki na razvoj možganov in pljuč, prezgodnji porod, mrtvorojenost, nenadna smrt dojenčka).
Načini opuščanja so mnogoteri in za različne posameznike različno učinkoviti. Zasvojeni z nikotinom lahko v Sloveniji najdejo več oblik pomoči. Tako so v okviru zdravstvenih domov tako imenovani Zdravstveno-vzgojni centri in Centri za krepitev zdravja, kjer posebej za to usposobljeni strokovnjaki nudijo brezplačno podporo pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom. Ta pomoč se izvaja lahko kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje tudi v smislu spreminjanja načina življenja in vedenja. Zdravljenje zajema svetovanje, kar vključuje osebno in družbeno podporo ter vedenjsko in kognitivno terapijo, pa tudi svetovanje za farmakološko zdravljenje. Informacije o omenjenih centrih lahko najdete na povezavi: https://www.skupajzazdravje.si/zemljevid/
V okviru NIJZ deluje tudi brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777, na kateri lahko vsakdo pridobi potrebne informacije o opuščanju oziroma se dogovori za pomoč pri opuščanju preko telefona. Telefon deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.
Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na internetu na forumu https://med.over.net/.
Več informacij je na voljo tudi v gradivih, dostopnih na povezavah:
https://nijz.da.enki.si/sl/publikacije/kajenje-skoduje-vasemu-zdravju
https://nijz.da.enki.si/sl/publikacije/izzivi-opuscanja-kajenja
https://nijz.da.enki.si/sl/publikacije/ne-bom-vec-kadil-ne-bom-vec-kadila
Poleg tega so v lekarnah na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja (registrirane, varne, preizkušene in nadzorovane), ki pomagajo kadilcu k uspešnejši opustitvi kajenja. Na voljo so tako žvečilke, obliži in inhalatorji, o uporabi teh izdelkov vam lahko svetujejo v lekarni. Zdravila na recept lahko predpiše osebni zdravnik.
Pri zasvojenem mladoletniku se po pomoč lahko obrnete na strokovnjake v Centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki se nahajajo v zdravstvenih domovih v različnih krajih Slovenije, več informacij o omenjenih centrih je na voljo na povezavi: https://www.zadusevnozdravje.si/kam-po-pomoc/centri-za-dusevno-zdravje/otroci-in-mladostniki/
Priporočamo, da kadilci, ki želijo opustiti kajenje, pri tem uporabljajo preizkušene, varne in klinično testirane pripomočke, s strani Agencije za zdravila odobrene nikotinske nadomestke ter zdravila, ki so na voljo v lekarnah ali jih predpiše zdravnik na recept. Različni izdelki z nikotinom, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki ali nikotinske vrečke, niso pripomočki za opuščanje kajenja. Zato jih ne priporočamo oziroma jih povsem odsvetujemo, saj vzdržujejo zasvojenost z nikotinom in imajo škodljive učinke na zdravje.
Sorodni članki
Vse iz tematikeZaščitimo otroke, mladostnike in mlade odrasle pred zasvojenostjo z nikotinom zaradi uporabe elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk
Nacionalni simpozij ob svetovnem dnevu brez tobaka 2023 in podelitev nagrad Svetovne zdravstvene organizacije
Za dobro javno zdravje
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.
Z znanjem do boljšega zdravja.