Najnovejše
Članki
Alkohol
Ob koncu meseca preprečevanja odvisnosti in tednu osveščanja glede škode, ki jo povzroča alkohol
Ob koncu novembra, meseca preprečevanja odvisnosti, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ugotavljamo, da se od vseh psihoaktivnih snovi najpogosteje posega po alkoholu. Ta je po škodi, ki jo povzroča posamezniku in drugim, na prvem mestu med najbolj škodljivimi drogami. Velik problem predstavlja tudi v Sloveniji. V zadnjem tednu novembra v Evropi že peto […]
Cepljenje
Cepljenje starejših in kroničnih bolnikov proti pnevmokoknim okužbam
Starejše osebe in nekateri kronični bolniki imajo večje tveganje za pnevmokokne okužbe. Zato je zanje priporočljivo cepljenje proti pnevmokoknim okužbam, ki občutno zmanjša tveganje za nastanek pnevmokokne pljučnice, ki ima lahko za posledico resne zaplete, v do 20 % celo smrt. Kljub priporočilom strokovnjakov se proti pnevmokoknim okužbam cepi relativno malo število ljudi.
Nalezljive bolezni od A do Ž
Podančice
Podančice (Enterobius vermicularis) so majhne, približno centimeter velike gliste, belkaste barve, ki živijo v prebavilih človeka. Med glistami so najpogostejše povzročiteljice okužb, predvsem pri otrocih, ki obiskujejo šolo.
Podatki
Objavljen je prenovljen NIJZ podatkovni portal
Objavljene so nove vsebine in prenovljena drevesna struktura podatkovnega portala
Cepljenje
Nad gripo skupaj s študenti medicine
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) s študenti Medicinske fakultete v Ljubljani sodeluje pri projektu Imuno, v okviru katerega stremijo k ozaveščanju javnosti o cepivih in pomenu cepljenja.
Cepljenje
Projekt Vakcinet
NIJZ podpira Vakcinet, projekt Društva študentov medicine Maribor, ki je bil ustanovljen z namenom, da pomaga širiti znanje in aktualne informacije o cepljenju in cepivih ter z namenom ozaveščanja širše javnosti o pomenu cepljenja.
Tobačni in povezani izdelki
Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti – kajenje tobaka je ena najbolj razširjenih oblik zasvojenosti
Nikotin, ki ga vsebujejo tobak in tobačni izdelki, zasvoji podobno močno kot heroin ali kokain. V Sloveniji začnejo kaditi večinoma otroci in najstniki. Približno dve tretjini tistih, ki so kadarkoli kadili, je prvič kadilo že pred polnoletnostjo, 95% pa pri 21. letih ali manj.
Digitalno trženje
NIJZ in WHO organizirala delavnico na področju digitalnega trženja otrokom
Okolja, v katerih živimo, pomembno vplivajo na naše izbire. Trženje je pomembna determinanta izpostavljenosti preprečljivim dejavnikom tveganja za kronične nenalezljive bolezni; posebej dovzetni zanj so otroci in mladostniki.
Prehrana
O medu kot živilu
Med je hranilno in energijsko bogato živilo. Vsebuje kar do 80 % sladkorjev, od tega večino enostavnih. Poleg številnih organskih kislin vsebuje tudi vitamine (predvsem iz skupine B, pa tudi vitamin C ter folat) ter minerale (baker, železo, natrij, fosfor, kalcij, magnezij, selen in druge).
AMR in bolnišnične okužbe
EARS-Net Slovenija
EARS-Net (European Antimicrobial Resistance Surveillance Network), nekdanja mreža EARSS, ki je 31. decembra 2009 prešla v koordinacijo iz RIVM na Nizozemskem v ECDC. Je mednarodna mreža nacionalnih sistemov sledenja odpornosti bakterij proti antibiotikom v Evropi (deluje neprekinjeno od leta 1999).
Nenalezljive bolezni
Pomen integrirane oskrbe pri obvladovanju sladkorne bolezni
Oskrba bolnikov s sladkorno boleznijo je zahtevna, saj vključuje številne zdravstvene delavce in druge strokovnjake v zdravstvenih domovih, specialističnih ambulantah, terciarnih centrih in lekarnah. Pomembno je, da so njihove dejavnosti usklajene, povezane in bolniku na različnih ravneh zdravstvenega varstva zagotavljajo enaka in razumljiva navodila ter da pri načrtovanju zdravljenja v kar največji meri upoštevajo bolnikove […]
Za dobro javno zdravje