Najnovejše

Članki

Humani biomonitoring

Humani biomonitoring v svetu

HBM je predvsem v nekaterih razvitih držav že dolgo časa prisoten in  so na tem področju zelo veliko naredili. Še posebej velja izpostaviti ZDA, Kanado, Francijo, Belgijo in Nemčijo in so s svojim delom veliko prispevale k razvoj HBM v svetu.

Humani biomonitoring

Humani biomonitoring v Sloveniji

Humani biomonitoring se je v Sloveniji začel v večji meri uveljavljati po letu 2000. Večinoma so bile to posamezne raziskave na določenih populacijskih skupinah ter sodelovanje pri mednarodnih projektih ESBIO, DEMOCHOPHES in CHOPES. Ključno vlogo pri zagotavljanju kontinuiranega dela na področju humanega biomonitoringa je imel Urad RS za kemikalije, ki je biomonitoring kemikalij opredelil v […]

Otroci

Slovenija gre v šolo 2019

Otroci bodo kmalu zakorakali v novo šolsko leto. To je čas, ko lahko v družini uvedemo tudi nekatere boljše in bolj zdrave življenjske navade. Z desetimi koraki si lahko družina začrta novo pot v bolj zdravo življenje.

Duševno zdravje

Aktualno za učitelje – priročnik Zorenje skozi To sem jaz

V okviru programa za duševno zdravje mladih To sem jaz je na NIJZ izšel prenovljeni priročnik za preventivno delo z mladostniki Zorenje skozi To sem jaz. Izvajanje celostnega modela preventivnih delavnic, usmerjenih v razvijanje socialnih in čustvenih veščin ter realne samopodobe, priporoča učiteljem in šolam tudi Zavod RS za šolstvo. Pristop je primer dobre prakse, preverjen in podprt z dokazi.

Moje okolje

Notranji zrak – Priporočila za prebivalce

V preteklosti smo onesnaženosti notranjega zraka posvečali precej manj pozornosti kot onesnaženosti zraka na prostem, zlasti onesnaženosti zaradi izpustov iz industrije in prometa. V zadnjih letih tveganje zaradi izpostavljenosti onesnaženemu zraku v zaprtih prostorih pridobiva na pomenu.

Tobačni in povezani izdelki

Resna pljučna obolenja med uporabniki elektronskih cigaret v Združenih državah Amerike

Iz 22 zveznih držav Združenih držav Amerike poročajo o 193 primerih (na dan 22. 8. 2019) resnih pljučnih obolenj med uporabniki elektronskih cigaret, večinoma med mladostniki in mladimi odraslimi. En primer se je končal s smrtjo obolelega.

Moje okolje

O vplivu mikroplastike na zdravje moramo vedeti več

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je izdala svoje prvo poročilo o mikroplastiki, kjer navajajo, da raven mikroplastike v pitni vodi ne predstavlja večjega tveganja za zdravje ljudi. Pri tem dodajajo, da moramo o vplivu mikroplastike na zdravje nujno vedeti več, zato pozivajo k obsežnejšim raziskavam in zmanjševanju plastičnega onesnaženja.

eZdravje

Poročilo Evropske komisije o pozitivnem odstopanju Slovenije v uporabi storitev e-zdravja in e-receptov

Slovenija na tretjem mestu med EU državami po uporabi eRecepta in na šestem mestu po uporabi storitev E-zdravja.

Kopalna voda

Priporočila kopalcem v Blejskem jezeru

Moje okolje

Morska hrana – previdno pri nakupu

Marsikje na obali, kjer preživljamo težko pričakovane počitnice, se ob določenih dnevih pripelje manjše dostavno vozilo, opremljeno z zvočniki na strehi in svoj prihod glasno najavlja: »Ribe, ribe, ribe«. Šofer/prodajalec odpre zadnja vrata dostavnega vozila in ogled dnevnega ulova se začne.

Moje okolje

Mikrobiološki dejavniki tveganja v zvezi s svežo zelenjavo

V zadnjih letih se je število izbruhov bolezni, ki so povezani z uživanjem surove zelenjave, močno povečalo. Ta trend lahko delno razložimo s povečano stopnjo uživanja surove zelenjave, izboljšanim nadzorom, globalno centraliziranimi distribucijskimi verigami in z večjim deležem občutljivih ljudi.

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Preprečevanje poškodb

Nasveti za varno in veselo noč čarovnic

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno