Najnovejše
Članki
Mediji
Svetovni dan aidsa 2020 – Pripnimo si rdečo pentljo na daljavo
Svetovni dan aidsa vsako leto obeležujemo 1. decembra. Letos bo ta obeležitev zaradi epidemije koronavirusa potekala drugače saj bo potekala na daljavo pod geslom »Pripnimo si rdečo pentljo, na daljavo!« Pomembno je in želimo si, da sporočilo pride in je prisotno v naši skupnosti. V Sloveniji smo v letu 2020 (do vključno 20. novembra) zabeležili 28 novih diagnoz okužbe s HIV, kar je šest manj kot v celem letu 2019 in manj kot v kateremkoli letu v obdobju zadnjih 10 let. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo. Navkljub zgodbi o uspehu okužba s HIV ostaja pomemben javnozdravstveni problem.
Varnost živil
Prenos koronavirusov s hrano
Znanstveniki in vlade po vsem svetu spremljajo širjenje akutnega dihalnega sindroma Coronavirus 2 (SARS-CoV-2), ki povzroča koronavirusno bolezen (COVID-19) in poudarjajo, da se po trenutnih podatkih virus z uživanjem hrane ne prenaša.
Patronažno varstvo
Patronažno varstvo
Patronažno varstvo je posebna oblika zdravstvenega varstva, ki se izvaja na pacientovem domu, v zdravstvenem domu, lokalni skupnosti ali na terenu. Diplomirana medicinska sestra v patronažnem varstvu aktivno skrbi za zdravstveno stanje prebivalcev na svojem območju in jim pomaga v skrbi za njihovo zdravje in zdravje njihovih družin.
Tobačni in povezani izdelki
Z opustitvijo kajenja izboljšajte svoje zdravje in preprečite zaplete covid-19
Mediji
Odziv na napad na direktorja NIJZ Milana Kreka
V zvezi z dogodkom, ki se je zgodil v ponedeljek 23. 11. 2020, ko sta dve osebi na ulici daljši čas verbalno nadlegovali direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in mu ovirala svobodno gibanje ter z njim komunicirala na nesprejemljiv in nasilen način ter dejanje tudi snemali, vam sporočamo, da smo dogodek prijavili pristojnim organom.
Duševno zdravje
Ničelna toleranca do nasilja nad ženskami
25. november - Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami
Moje okolje
Kdo je odgovoren za varno hrano?
Na zdravje prebivalstva vplivajo mnogi dejavniki, ki so odvisni od vrste, izvora, postopka obdelave in ravnanja s hrano. Živila, ki jih kupujemo za domačo uporabo, so pogosto onesnažena z naravno prisotnimi patogenimi mikroorganizmi. Patogenih mikroorganizmov ne moremo niti videti, vonjati, okušati ali zaznati z otipom, ko pa jih zaužijemo, lahko povzročijo resne bolezni in v najtežjih primerih celo smrt. Blažjih primerov okužb pa z rednim spremljanjem pogosto sploh ne odkrijemo, saj povzročajo le kratkotrajne lažje težave, oziroma neugodje, zato zdravstvena oskrba niti ni potrebna.
Nenalezljive bolezni
Zaznan porast števila predpisanih receptov za antidepresive
V prvi polovici leta 2020 je bil zaznan porast števila predpisanih receptov za antidepresive ter porast števila oseb, ki so prejele vsaj en recept za antidepresive med marcem in majem 2020, vendar ne moremo govoriti o množičnem predpisovanju teh zdravil, saj je aprila antidepresive prejelo 2,4 % populacije, maja pa 3 %.
Prehrana
Izboljšajmo navade in podprimo zdravje z jubilejnim tradicionalnim slovenskim zajtrkom
Tretji petek v novembru, ponovno obeležujemo dan slovenske hrane, ki ga je vlada razglasila že leta 2012. Že deseto leto po vrsti, na ta dan poteka tudi Tradicionalni slovenski zajtrk, kjer poudarjamo pomen zajtrka in uživanja sestavin lokalnega izvora. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v prid našega zdravja tudi ob letošnji obeležitvi spodbuja koristne spremembe naših prehranjevalnih navad. Rezultati nedavne nacionalne prehranske raziskave SI.Menu kažejo, da navkljub nekaterim spodbudnim trendom, velik delež prebivalcev še vedno opušča zajtrk, uživa premalo zelenjave, premalo posega po polnovrednih izbirah in zlasti zaužije premalo rib, čeprav bi optimalno uživanje teh skupin živil koristilo našemu zdravju in tudi delovanju našega imunskega sistema.
Mediji
Pojasnilo glede izjav glavnega epidemiologa NIJZ o nekaterih ukrepih
V zvezi s poročanjem nekaterih medijev glede izjav epidemiologa Maria Fafangla, predstojnika Centra za nalezljive bolezni, spodaj podajamo nekaj pojasnil, saj so izjave izvzete iz konteksta in napačno predstavljene.
Prehrana
Dan slovenske hrane
V luči aktualnega epidemiološkega dogajanja ima obeleženje dneva slovenske hrane letos zagotovo velik pomen. V času, ko smo doživeli zapiranje državnih in občinskih meja, ko je na trgovskih policah za krajši čas zmanjkalo kvasa in pecilnega praška, ko ni več samoumevno, da za prehrano šolajočih se otrok in mladostnikov v času pouka poskrbijo v šolski kuhinji, ko malica za zaposlene ni povsod na dosegu roke, ugotavljamo (mogoče pozabljeno): da (pre)hrana predstavlja najpomembnejšo družbeno dobrino.
Cepljenje
Razvoj cepiv proti novemu koronavirusu SARS-CoV-2
Epidemija COVID-19 trenutno predstavlja velik zdravstveni in gospodarski problem v Evropi in svetu, zato je iskanje cepiva proti bolezni v zadnjem letu prioriteta vseh razvijalcev cepiv. Dobra precepljenost populacije proti COVID-19 bi pripomogla k obvladovanju epidemije COVID-19 in razbremenitvi zdravstvenega sistema.
Prehrana
Največ sladkorjev zaužijemo s sladkimi pijačami in slaščicami – najbolj ogroženi so otroci
Ogroženost prebivalcev Slovenije zaradi previsokega vnosa sladkorjev smo raziskovali v okviru državnega raziskovalnega projekta »Sladkor v prehrani«, ki ga financirata Ministrstvo za zdravje in Javna agencija za raziskovalno dejavnost, v tesni povezavi z nacionalno reprezentativno prehransko raziskavo Si.Menu.
Nenalezljive bolezni
Zgodovinska napoved Svetovne zdravstvene organizacije za eliminacijo raka materničnega vratu
Slovenija se bo 17. 11. 2020 priključila globalni akciji Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) k zmanjšanju incidence raka materničnega vratu. Zavezo SZO k eliminaciji bodo države po vsem svetu obeležile z istočasno osvetlitvijo vsaj ene kulturne znamenitosti v državi s turkizno barvo, ki je simbolična barva raka materničnega vratu. V Sloveniji bo tako v torek zvečer v turkizni barvi osvetljen Blejski grad ter Mesarski most v Ljubljani.
Za dobro javno zdravje