Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
V Oslu je v začetku junija (5. – 8.6. 2023) ob generalni skupščini partnerstva EuroHealthNet potekal letni policy seminar.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je po poročilih o neenakostih v zdravju, ki so jih strokovnjaki NIJZ pripravili v letih 2011 in 2018, izdal tretjo publikacijo Neenakosti v zdravju - izziv prihodnosti v medsektorskem sodelovanju.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je izdal publikacijo z naslovom Neenakosti v zdravju v Sloveniji v času ekonomske krize, v kateri so na podlagi izbranih kazalnikov opisana posamezna področja zdravja prebivalcev in z njim povezane neenakosti. Ugotovitve kažejo, da smo v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami EU ohranili relativno dobro zdravje prebivalstva, čeprav […]
Ljudje z nizko izobrazbo pogosteje kadijo. Manj se gibajo in več jih je debelih. Srčnožilne bolezni jih pogosteje prizadanejo, prav tako tudi najpogostejše duševne motnje kot sta depresija in anksioznost. Zaradi slabše ozaveščenosti bi bili slabši potencialni uporabniki preventivnega ukrepa, ki bi bil brezblačen, npr. če bi bilo cepljenje proti KME brezplačno, se najmanj izobraženi […]
Evropsko združenje za javno zdravje, slovenski Nacionalni inštitut za javno zdravje in spodaj podpisani, ki so se novembra 2018 v Ljubljani sestali na Evropski konferenci o javnem zdravju, ponovno poudarjajo svojo zavezanost načelom Deklaracije iz Alma-Ate iz leta 1978; Listine iz Ottawe iz leta 1986 , Listine iz Talina iz leta 2008 ; in Dunajske […]
Letošnji Svetovni dan zdravja je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako naš svet po covid krizi vrniti v sprejemljive tirnice življenja na način, da bo bolj pravičen za vse ter da bomo vsi uživali več zdravja in blaginje, kot posamezniki in kot družba. Povabilo »Zgradimo pravičen in zdrav svet« nas spodbuja k iskanju boljših rešitev za delovanje družbe –in to na način, da bodo boljše za vse, tudi za tiste najbolj ranljive. Pravičnost je ključna.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo pripravili koledar, v katerem boste našli vse za zdravje in kakovost življenja pomembne mednarodne tematske dneve.
Ekonomija blaginje je ekonomski model, ki koristi ljudem in planetu ter zagotavlja človeško dostojanstvo in pravičnost. Predstavlja gospodarstvo, ki »zadovoljuje potrebe vseh znotraj potreb planeta«. Cilj modela je ustvariti družbene, zdravstvene, gospodarske in okoljske pogoje, ki izboljšujejo kakovost življenja posameznikov in skupnosti ter dajejo ljudem in skupnostim občutek smisla in namena.