Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Vsakdo ima pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred nalezljivimi boleznimi (Zakon o nalezljivih boleznih). Pomembno je, da so otroci, ki obiskujejo vrtec oz. šolo, pravočasno cepljeni proti boleznim, v skladu s programom cepljenja in zaščite z zdravili.
Zaščito s protimikrobnimi zdravili nudimo nekaterim tesnim kontaktom bolnika z invazivno okužbo povzročeno z bakterijo Haemophilus influenzae tip b (v nadaljevanju Hib). O invazivni okužbi govorimo, kadar se bakterije po krvi razširijo iz nosnožrelnega prostora po telesu in povzročijo meningitis, bakteriemijo, pljučnico, epiglotitis, septični artritis, celulitis, perikarditis in redkeje endokarditis ali osteomielitis.
V zadnjih tednih je nekaj držav evropske regije Svetovne zdravstvene organizacije ponovno poročalo o pojavu ošpic. Po navedbah Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) so v februarju o sumu in/ali potrjenih primerih ošpic poročale: Nemčija (14), Slovaška (2), Španija (1), trenutno pa poteka izbruh ošpic v Avstriji.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo pripravili letak s priporočili v primeru poplav, in sicer za preprečevanje nalezljivih bolezni in varnosti živil.
Pri množičnih dogodkih prihaja do najrazličnejših tveganj za javno zdravje, vključno s povečanim tveganjem za širjenje nalezljivih bolezni. Ob tem množični dogodki lahko povzročijo povečanje ravni obstoječega tveganja ali povzročijo novo tveganje.
Pravočasna zaznava in obravnava izbruhov nalezljivih bolezni je ena od pomembnih nalog, ki jih opravlja epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Dokument z naslovom Smernice za obravnavo klicenoscev pri delu z živili (v nadaljevanju smernice) smo pripravili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), z namenom pravilne in enotne obravnave klicenoscev v živilski dejavnosti.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo pripravili letak s priporočili v primeru potresa, in sicer za preprečevanje nalezljivih bolezni in varnosti živil.
Mednarodni zdravstveni pravilnik (IHR, 2005) je pravno zavezujoč dokument Svetovne zdravstvene organizacij za vse članice podpisnice tega dokumenta. Vsaka država podpisnica je dolžna poročati o katerem koli dogodku ali tveganju biološkega, kemijskega ali nuklearnega izvora, ki ima lahko mednarodni vpliv in pomeni grožnjo za javno zdravje in sicer v roku 24 ur od zaznave dogodka. […]
Zloženka je namenjena zdravnikom, predvsem nevrologom, psihiatrom, geriatrom, internistom in družinskim zdravnikom ter drugim zdravstvenim delavcem, ki se pri svojem delu srečujejo z bolniki s sumom na CJB.
Smernice vsebujejo posamezne postopke pri obravnavi oseb, ki so bile izpostavljene snovi (prah, predmet…), v kateri je bil laboratorijsko potrjen B. anthracis, in so namenjene javnozdravstvenim delavcem, ki izvajajo potrebne ukrepe za zaščito zdravja ljudi.
Slovenija je vedno pogosteje prizorišče organizacije večjih prireditev, kar predstavlja tudi večje tveganje za pojav in širjenje nalezljivih bolezni. Vsaka množična prireditev predstavlja svojevrstno situacijo, ob kateri morajo biti upoštevani in situaciji prirejeni obstoječi načrti ukrepanja in obvladovanja tveganj na področju zdravstva.