Kljub zdravilom in pomočjo zdravljenja s sodobno tehnologijo, ostaja nefarmakološko zdravljenje temelj zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2. Ustrezen način življenja ugodno vpliva na potek bolezni, osveščenost oziroma zdravstvena pismenost pa dajeta osebi s sladkorno boleznijo svobodo za kakovostno življenje.
Po treh letih skupnega dela desetih strokovnih ustanov smo v Sloveniji dobili nova nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2. Delovanje strokovne skupine je omogočilo Ministrstvo za zdravje. Priporočila so namenjena zdravstvenim strokovnjakom, nastala pa so na pobudo Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v endokrinologiji, pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije. Pri pripravi je aktivno sodeloval tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Priporočila so pripravljena na igriv didaktičen, vendar strokoven način. Osrednjo vlogo praktičnega dela priporočil imata dva lika (Zofka – svetovalka in Florjan – osebna s sladkorno boleznijo), ki zdravstvenemu strokovnjaku dajeta usmeritve pri vodenju pacienta skozi proces terapije.
Ključni namen priporočil: je poenotiti strokovne informacije, ki jih oseba s sladkorno boleznijo prejme s strani zdravstvenega strokovnjaka; zdravstvene strokovnjake opremiti s preverjenimi in strokovnimi informacijami; postaviti strokovne informacije pred lastna prepričanja (preprečevanje subjektivizma, avtoritativnosti in stigmatiziranja); ter nenazadnje razbremenjevanje oseb s sladkorno boleznijo.
Priporočila do dostopna na naslednji povezavi.