Najnovejše

Članki

Programi

Nacionalni posvet Slovenske mreže zdravih šol

Nacionalnega posveta, ki je bil izveden v soorganizaciji NIJZ in Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja ter v sodelovanju s številnimi drugimi strokovnjaki, se je udeležilo 358 pedagoških in zdravstvenih delavcev ter drugih udeležencev.

Življenjski slog

Nacionalni posvet Slovenske mreže zdravih šol: Obrazi nasilja v življenju otrok in mladostnikov, 19. januarja 2022 (preko ZOOM povezave)

Nacionalnega posveta, ki je bil izveden v soorganizaciji NIJZ in Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja ter v sodelovanju s številnimi drugimi strokovnjaki, se je udeležilo 358 pedagoških in zdravstvenih delavcev ter drugih udeležencev.

Območna enota Kranj

Uporaba tobačnih in povezanih izdelkov v Gorenjski regiji

Infografika

Območna enota Kranj

31. januar – dan brez cigarete

Tobak ostaja eden izmed vodilnih preprečljivih dejavnikov tveganja za smrt in izgubljena zdrava leta življenja. Opustite kajenje! Za večjo uspešnost opustitve poiščite dodatno pomoč!

Območna enota Maribor

31. januar – dan brez cigarete – Naredimo skupni korak na poti do družbe brez tobaka

Dan brez cigarete vsako leto obeležujemo 31. januarja z namenom opozarjanja na hude posledice uporabe tobaka ter spodbujanja kadilcev k opustitvi kajenja.

Območna enota Murska Sobota

»Goreče sporočilo 2022«

Večina mladih ne kadi in si zasvojenosti s tobakom ne želi. S svojo pozitivno naravnanostjo lahko tudi sami prispevajo za bolj zdravo življenje in okolje. Otroci in mladi so dobri zavezniki pri prenosu informacij o vrednoti zdravja in lahko vplivajo na odločitve in spremembe stališč svojih bližnjih in prijateljev.

Mediji

31. januar – Dan brez cigarete: Dan brez kajenja naj postane življenje brez kajenja

Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, ki naj vsem kadilcem pomeni priložnost za opustitev kajenja. V Sloveniji še vedno kadi slaba četrtina odraslih prebivalcev, pri čemer jih kar dve tretjini želi kajenje opustiti. Čeprav opustitev kajenja prinaša velike koristi za zdravje vsakega kadilca, pa mnogi posamezniki težko prenehajo s kajenjem, še posebej, če poskušajo to sami, brez pomoči. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) vsem kadilcem, ki želijo opustiti kajenja in pri tem potrebujejo pomoč, svetujemo, da se vključijo v številne programe za opuščanje kajenja, ki so v Sloveniji brezplačno na voljo vsem uporabnikom.

Območna enota Kranj

Preprečevanje raka materničnega vratu na Gorenjskem

Rak materničnega vratu (RMV) je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnega programa ZORA, je verjetnost, da bo zbolela za tem rakom, izjemno majhna.

Mediji

Objava nove aplikacije za preverjanje EU digitalnih COVID potrdil za mobilne naprave

Na voljo je nova aplikacija za preverjanje EU digitalnih COVID potrdil. Stara aplikacija bo še vedno delovala do 1.2.2022. Po tem datumu pa bo pridobivanje novih poslovnih pravil onemogočeno. Pred nameščanjem nove mobilne aplikacije morajo uporabniki odstraniti staro aplikacijo. Priporočeno je, da si uporabniki novo aplikacijo namestijo čimprej.

Prepovedane droge

Evidenca obravnave uporabnikov drog v letu obravnave 2020 – prvi in ponovni vstopi v obravnavo

V letu obravnave 2020 je poročalo 10 Centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog (CPZOPD). Skupno število uporabnikov prepovedanih drog, ki so bili v obravnavi je 128.

Prepovedane droge

Evidenca obravnave uporabnikov drog v letu obravnave 2020 – neprekinjena obravnava

Evidenca obravnave uporabnikov drog - NEPREKINJENA OBRAVNAVA je vprašalnik, v katerega se evidentira vsaka oseba (po metodi intervjuja), ki je neprekinjeno v obravnavi v rednem programu obravnave zaradi uživanja prepovedanih drog iz preteklega leta. V neprekinjeni obravnavi za leto obravnave 2020 je bilo 2479 uporabnikov prepovedanih drog.

Alkohol

Nova znanstvena monografija Poraba alkohola in zdravstvene posledice rabe alkohola v Sloveniji v obdobju 2013–2018, trendi

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) uvršča rabo alkohola med ključne dejavnike tveganja za prezgodnjo smrt in breme bolezni, kar pomembno prispeva tudi k neenakostim v zdravju prebivalcev. Spremljanje podatkov o razširjenosti rabe alkohola in njenih posledicah je eno od desetih področij ukrepanja celovite alkoholne politike, ki jih SZO opredeljuje kot najpomembnejše.

Nalezljive bolezni

Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu (17. – 23. januar 2022)

Okužbe s humanimi papilomavirusi (HPV) so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži s HPV. Kljub temu, da največkrat ne povzročajo težav, pa lahko okužbe z visokorizičnimi HPV povzročajo različne vrste rakov. Lahko jim pripišemo skoraj 100 % raka materničnega vratu, povzročajo pa lahko tudi raka zadnjika, druge rake spolovil ter raka ustnega dela žrela pri moških in pri ženskah. Okužbe s HPV povzročajo tudi genitalne bradavice.

Prepovedane droge

Uporaba prepovedanih drog, konoplje v zdravstvene namene in zloraba zdravil na recept med prebivalci Slovenije

Izšla je publikacija Uporaba prepovedanih drog, konoplje v zdravstvene namene in zloraba zdravil na recept med prebivalci Slovenije - povzetek.

Življenjski slog

Izsledki 19. vala raziskave o vplivu pandemije na življenje (SI-PANDA)

Nacionalni inštitut za javno zdravje izvaja spletno anketno raziskavo o vplivu pandemije na življenje (SI-PANDA), ki daje vpogled v boljše poznavanje in razumevanje vedenja ljudi v času med in po epidemiji covida-19 v Sloveniji. Raziskava na vzorcu oseb, starih med 18 in 74 let, ki so člani spletnega panela, poteka od 4. decembra 2020, v devetnajstih ponovitvah. Prvi del raziskave (do vključno 12. vala raziskave) se je izvajal enkrat na dva tedna, drugi del pa se izvaja enkrat na mesec. Podlaga raziskave je vprašalnik Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), ki je bil preveden in v skladu z navodili SZO ustrezno prilagojen razmeram v Sloveniji, zato bodo nekateri podatki tudi mednarodno primerljivi.

Prehrana

E-priročnik za učitelje o sadju in zelenjavi »Slastno, hrustljavo, zdravo«

Za dobro javno zdravje
Koronavirus

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Preprečevanje poškodb

Nasveti za varno in veselo noč čarovnic

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno