Equal-Life
Early Environmental quality and life-course health effects
Early Environmental quality and life-course health effects
»Projekt Equal-Life obravnava vplive okolja na kognitivni razvoj in duševno zdravje otrok in mladostnikov od rojstva do 21 leta starosti. Izpostavljenost vključuje fizično in socialno okolje ter kazalce izpostavljenosti in/ali bolezni. Koncept kombinirane izpostavljenosti je imenovan eksposom. Obravnavani so tudi mediatorji na poti od izpostavljenosti do učinkov, in sicer stres, spanje in sposobnost spoprijemanje s težavami. Za ugotavljanje mehanizmov se analizirajo podatki enajstih kohortnih in šolskih študij.«
Uradna spletna stran projekta: https://www.equal-life.eu/en
Projekt Equal-Life je namenjen razvoju in testiranju podatkov o kombinirani izpostavljenosti otrok in oceni vpliva te izpostavljenosti na otrokovo duševno zdravje in kognitivni razvoj. Pri tem bodo uporabljeni novi pristopi za oceno večmodalne izpostavljenosti. Kombinacija podatkov obstoječih kohortnih študij z novimi viri podatkov bo zagotovila vpogled v fizične in socialne vidike izpostavljenosti, ki do sedaj niso bili obravnavani. To bo izvedeno na različnih ravneh in v različnih časovnih okvirih, pri čemer bomo upoštevali porazdelitev izpostavljenosti po socialnih skupinah na podlagi spolne, etnične in socialne ranljivosti.
Projekt deluje v desetih delovnih sklopih:
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) aktivno sodeluje pri delovnih sklopih 1, 4, 8, 9 in 10. Vsebine teh sklopov zajemajo: mehanizme za identifikacijo povezave med eksposomom in zgodnjimi kazalniki duševnega zdravja, socialni eksposom, vključenost deležnikov in razvoj ukrepov, razvoj orodij, izvedba izobraževanj in uvajanje novosti. Delovni sklop 10 vključuje upravljanje projekta, etične vidike in razširjanje informacij. Ocenili bomo vloga potencialnih mediatorjev (stres, spanje, obvladovanje težav), v povezavi med socialnimi in okoljskimi tveganji, zaščitnimi faktorji, duševnim zdravjem, kognitivnim razvojem, glede na razvojno fazo otroka. V največji meri bo NIJZ vključen v delovnem sklopu 4, ki zajema analizo pravičnosti politik in vplive na starše in otroke iz različnih populacijskih skupin. Izvedene bodo ocene vplivov politik različnih sektorjev pomembnih za zdravje.
Equal-Life je petleten projekt vreden 194.421.96,25 €. Osnovan je na konzorciju 22 partnerjev z multidisciplinarnim znanjem in izkušnjami iz 11 držav.
Pomembno za Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je, da pri tem projektu sodelujemo zaposleni iz Centra za zdravstveno ekologijo in Centra za proučevanje in razvoj zdravja. Na ravni Slovenije pa je sodelovanje pomembno zaradi možnosti stika na mednarodni ravni. Pomembno je strokovno posvetovanje, izmenjava mnenj in možnost vpliva pri izdelovanju novih smernic in politik na nacionalni ravni.
NIJZ je sodeloval pri organizaciji letnega sestanka, ki je bil izveden v Ljubljani. Sestanek je bil hibridne narave. Obenem smo organizirali tudi srečanje deležnikov.
Sodelovali smo pri kokreacijskem sestanku deležnikov v Skopju in na forumu deležnikov v Milanu. Vse naloge so izvedene v povezavi delovnih sklopov 8 in 9. Udeležili smo se sestanka mreže exposome projektov EHEN v Barceloni. Na kongresu INTERNOISE v Glasgowu smo sodelovali pri organizaciji in vodenju sekcije, kjer smo izpostavili hrup v okolju in vplive na zdravje otrok. Sodelovali smo pri oblikovanju spletne strani (toolkit/toolbox), kjer bodo na razpolago informacije in orodja, ki bodo v pomoč raziskovalcem pri raziskavah in prostorskim načrtovalcem pri posegih v okolje in pripravi novih prostorskih politik za podporno okolje otrokom in mladini.
V letih 2021/22 smo največ časa posvetili nalogi v delovnem sklopu Socialni exposome, kjer smo ocenili politiko okoljskega hrupa in prostorskega načrtovanja v Sloveniji, še posebej skozi prizmo socialnih neenakosti, ki jih te politike povzročajo ali preprečujejo.
Izdelali smo poročilo ‘Deliverable D 4.5 Equity impact assessment of policies’ in pripravili prispevek za kongres ICBEN 2023, ki bo potekal junija 2023 v Beogradu.
Pričakovan rezultat projekta so orodja in navodila, ki bodo v pomoč raziskovalcem, odločevalcem in drugim deležnikom pri zagotavljanju načrtovanja podpornega okolja za vse otroke in mlade v posameznih okoljih in obdobjih njihovega razvoja.
Trajanje projekta: 1. 1. 2020–31. 12. 2024 (z možnim podaljšanjem za 6 mesecev, do junija 2025)
Nosilna organizacija: Netherlands National Institute for Public Health and the Environment, Nizozemska (RIVM)
Projektni partnerji:
Financiranje: Ta projekt je prejel sredstva iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Horizon 2020 v okviru pogodbe št. [874724].