ALHAMBRA/Capacity – RAH
Alcohol Harm - Measuring and Building Capacity for Policy Response and Action
Alcohol Harm - Measuring and Building Capacity for Policy Response and Action
Povezava na spletno stran projekta: https://drogues.gencat.cat/en/professionals/projectes_internacionals/alhambra/
Priprava podlag za spremembo oziroma posodobitev zakonodaje v državah članicah EU na področju omejevanja tržnega komuniciranja alkoholnih pijač s poudarkom na spletnem oglaševanju.
Cilj je priprava pregleda obstoječe zakonodaje in samoregulativnih predpisov spletnega oglaševanja alkoholnih pijač v izbranih 12 državah ter priprava pregleda dokazov o učinkih spletnega oglaševanja alkoholnih pijač na javno zdravje.
Področje digitalnega tržnega komuniciranja alkoholnih pijač v Sloveniji ureja Zakon o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili (ZZUZIS-A), ki je bil sprejet leta 2002 in velja samo za tiste digitalne tržne kanale, ki so bili tedaj že razviti. Omejevanje oglaševanja na digitalnih tržnih kanalih, ki niso zajeti v ZZUZIS-A, je trenutno zajeto samo v Slovenskem oglaševalskem kodeksu4 (SOK), ki je orodje samoregulative in kot tako ni zavezujoče, saj gre za sistem, s katerim si oglaševalska industrija sama postavlja meje odgovornega oglaševanja. Zato bi veljalo razmisliti o spremembi slovenske zakonodaje v smeri ustreznejše zaščite državljanov pred tržnim komuniciranjem alkoholnih pijač. Prvi korak bi lahko bila vključitev digitalnih tržnih kanalov v obstoječo zakonodajo s področja oglaševanja alkohola, saj tako najbolj zaščitimo mlade in otroke, ki so uporabniki digitalnih medijev. Sodelovanje v projektu ALHAMBRA nam bo omogočilo pridobivanje najnovejših podatkov o vplivu spletnega oglaševanje alkoholnih pijač na zdravje in predvsem pregled primerov dobrih praks v posameznih državah članicah EU glede omejevanja spletnega oglaševanja alkoholnih pijač. S tem bi bile spremembe obstoječe zakonodaje v Sloveniji lažje, saj bi temeljile na dokazih in primerih dobrih praks.
Trajanje projekta: 1.9. 2020–28. 2. 2023
Nosilna organizacija: SICAD – Serviço de Intervenção nos Comportamentos Aditivos e nas Dependências
Projektni partner: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Financiranje: HaDEA