Trans maščobe v živilih in njihov populacijski vnos (L3-7538)
Trans maščobe v živilih in njihov populacijski vnos – implikacije za javno zdravje (L3-7538)
Trans maščobe v živilih in njihov populacijski vnos – implikacije za javno zdravje (L3-7538)
Povezava na projektno skupino SICRIS: https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/10063
Nekaj povezav:
Znižujemo trans maščobe v prehrani
Trans maščobne kisline (TMK) so prepoznane kot pomemben dejavnik tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni (SŽB). V človeškem telesu se ne sintetizirajo in ne sodijo med snovi, ki so v prehrani potrebne. Poznani so še drugi negativni vplivi TMK na zdravje, med drugim zmanjšana porodna telesna masa in negativen vpliv na razvoj možganov. Medtem ko so TMK naravno prisotne v maščobah prežvekovalcev, je večina zaužitih TMK izvorno povezana z industrijskimi trans maščobami (I-TM), katerih vir so delno hidrogenirane maščobe (DHM).
Ključni cilji raziskovalnega projekta so identificirati živila, ki so glavni viri trans maščob (TMK) ter določiti vnos TMK v splošni populaciji in ključnih populacijskih skupinah. Pomemben raziskovalni izziv predstavlja razvoj metodološkega orodja za učinkovito identifikacijo populacijskih skupin s specifičnimi prehranskimi navadami (visoko izpostavljenostjo TMK), njihovega življenjskega sloga, skupnega vnosa TMK in s tem povezanimi zdravstvenimi tveganji.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vodi delovni paket 2 (DP 2) – Prehranski vnos TMK.
Projekt bo doprinesel k razvoju področja raziskovanja prehranskih vnosov. Rezultati bodo omogočili vpogled v vlogo prehrane (TMK) pri poglabljanju socialnoekonomskih razlik med prebivalstvom Slovenije.
Projekt se je zaključil. NIJZ je zaključil nalogo N2.1. – Ocena prehranskega vnosa TMK z uporabo podatkov o zaužitih količinah živil.
Priprava in obdelava zbranih podatkov o zaužitih količinah tistih živil, ki lahko vsebujejo trans maščobe (Raziskava SI.Menu 2017/18).
Trajanje projekta: 1. 3. 2016–31. 12. 2019
Nosilna organizacija: Inštitut za nutricionistiko, Slovenija
Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Univerza v Ljubljani, Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKC), Inštitut Jožef Stefan (IJS)
Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)