Najnovejše
Članki
Digitalno trženje
Raziskava: Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (Izsledki mednarodne raziskave HBSC, 2018)
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC - Health Behaviour in School Aged Children) je mednarodna študija, ki je narejena na reprezentativnem vzorcu učencev in dijakov, starih 11, 13 in 15 let. Namen raziskave je longitudinalno spremljanje vedenja v zvezi z zdravjem v šolskem obdobju, ki vsake štiri leta po skupni metodologiji poteka v 43 državah Evrope in Severne Amerike.
Območna enota Murska Sobota
Zdravstveno vzgojna aktivnost »Goreče sporočilo«
Novice glede podatkov o kajenju med mlajšo populacijo so zelo spodbudne, saj si vse več mladih zasvojenosti s tobakom ne želi. S svojo pozitivno naravnanostjo tudi sami lahko prispevajo za bolj zdravo življenje in okolje. Otroci in mladostniki so dobri zavezniki pri prenosu informacij o vrednoti zdravja in lahko vplivajo na odločitve in spremembe stališč svojih bližnjih in prijateljev.
Mediji
31. januar – Dan brez cigarete – dan brez kajenja naj postane življenje brez kajenja
Ljubljana, 27. januar 2021 – Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, ki kadilcem pomeni priložnost za opustitev kajenja. Podatki kažejo, da se razširjenost kajenja v Sloveniji zmanjšuje, vse, ki še kadijo, pa spodbujamo k opustitvi kajenja. Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju, v času COVID–19 pa predstavlja dodatne […]
Območna enota Maribor
Dan brez cigarete 31. januar – Naredite nekaj zase
Dan Brez cigarete, ki ga vsako leto obeležujemo 31. januarja pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja. Uporabi tobaka in pasivnemu kajenju (izpostavljenosti tobačnemu dimu drugih) pripisujemo veliko breme bolezni in prezgodnjih smrti, zato na ta dan po vsem svetu opozarjamo na hude posledice obeh, spodbujamo k opustitvi uporabe tobačnih izdelkov, zmanjševanju pasivnega kajenja ter spomnimo na ukrepe, ki zmanjšujejo uporabo tobaka in tako varujejo zdravje ljudi.
Koronavirus
Raziskava o vplivu pandemije na življenje (SI-PANDA) 2020/2022
Za nami je že leto in pol pandemije covida-19 in ukrepov za preprečevanje in omejevanje širjenja virusa SARS-CoV-2. Mesec za mesecem so v veljavi različni previdnostni ukrepi za preprečevanje in obvladovanje bolezni kot so nošenje maske v javnosti, vzdrževanje fizične razdalje, šolanje na domu, izogibanje javnim dogodkom itd., ki so porušili naš občutek nadzora in normalnosti. Leto dni po pandemiji se zato lahko pojavijo znaki pandemske izčrpanosti.
Območna enota Novo mesto
Z zdravim načinom življenja (lahko) preprečimo raka
Življenjski slog in z njim povezane naše izbire, dedni dejavniki in naključja igrajo pomembno vlogo pri nastanku in razvoju raka. Na naključja ali dedne dejavnike ni mogoče vplivati, o našem življenjskem slogu in izbirah pa se odločamo sami. V času epidemije COVID-19 se vsak zase in skupaj kot družba soočamo z negotovostjo in izčrpanostjo na skoraj vseh področjih svojega življenja. Zato je toliko bolj pomembno, da ne zanemarimo področij našega življenja, ki jih znamo in zmoremo obvladovati. Sem zagotovo sodi tudi preventiva raka.
Kemijska varnost
12. Posvet Kemijska varnost za vse: Biocidi in dezinfekcija
Zavod Republike Slovenije za šolstvo je dne 2. decembra 2020 v okolju MS Teams v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje: Uradom za kemikalije in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje organiziral 12. posvet Kemijska varnost za vse: Biocidi in dezinfekcija.
Območna enota Kranj
15. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu (18. – 24. januar 2021) – Preprečevanje raka materničnega vratu na Gorenjskem
Rak materničnega vratu (RMV) je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnega programa ZORA, je verjetnost, da bo zbolela za tem rakom, izjemno majhna.
Koronavirus
Koronavirus (SARS-CoV-2) – gradiva
Pred vami so gradiva, ki smo jih na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pripravili na temo novega koronavirusa. Dokumenti so v obliki PDF in jih lahko prenesete na svoje naprave ter natisnete.
Nalezljive bolezni
18. – 24. januar 2021: Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu
Zmanjševanje bremena raka materničnega vratu ob povečevanju precepljenosti proti HPV, uspešnost presejalnega programa ZORA ter ustrezno zdravljenje žensk s predrakavimi in rakavimi spremembami materničnega vratu v zadnjih letih nedvomno kažejo, da je Slovenija kot ena izmed prvih evropskih držav na poti k eliminaciji raka materničnega vratu kot javnozdravstvenega problema.
Območna enota Celje
Alkohol, tobak, konoplja in druge droge med mladimi – informacije in napotki za starše
Koronavirus
Priporočila za čiščenje in razkuževanje prostorov izven zdravstvenih ustanov v času preprečevanja širjenja okužbe s SARS-CoV-2
Priporočila so namenjena za čiščenje in razkuževanje prostorov (npr. pisarn, uradov, pošt, trgovin itd.). Razkužujemo vedno čiste površine.
Podatki
Porodi v letu 2020
V letu 2020 je bilo v slovenskih porodnišnicah po še ne uradnih podatkih 18.432 porodov, kar je 514 ali 2,7 % porodov manj kot v letu 2019.
Za dobro javno zdravje