Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
V skladu z metodologijo spremljanja okužb s SARS-CoV-2 (COVID-19) zajemamo laboratorijsko potrjene primere z datumom izvida za pretekli dan. Na podlagi laboratorijske prijave se opravi še epidemiološko anketiranje, ki se navadno opravi na dan prijave, vendar ne vedno. Ker so podatki v stalnem procesu zbiranja in posodabljanja, je dnevna dinamika podatkov zato še toliko bolj izrazita. Zbrani podatki do vključno preteklega dne se osvežijo vsak dan do 10. ure.
Na tem mestu so zbrane informacije o cepljenju proti covid-19, namenjene strokovni javnosti. Informacije sproti dopolnjujemo.
Posvetovalna skupina za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 deluje v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Člani Posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 in Nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu so 22. 7. 2022 predstavili trenutno epidemiološko stanje in nova strokovna priporočila za prebivalce Slovenije.
Člani Posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 so 18. 8. 2022 predstavili strokovna izhodišča in usmeritve za pripravljenost in odzivanje na okužbe z virusom SARS-CoV-2 v jesensko-zimskem obdobju.
Bolezen covid-19, ki jo povzroča koronavirus (SARS-CoV-2), se v povezavi z epidemiološko situacijo glede izvajanja ukrepov od 1. aprila 2023 obravnava enako kot druge okužbe dihal.
Pred vami so gradiva, ki smo jih na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pripravili na temo novega koronavirusa. Dokumenti so v obliki PDF in jih lahko prenesete na svoje naprave ter natisnete.
Za nami je že leto in pol pandemije covida-19 in ukrepov za preprečevanje in omejevanje širjenja virusa SARS-CoV-2. Mesec za mesecem so v veljavi različni previdnostni ukrepi za preprečevanje in obvladovanje bolezni kot so nošenje maske v javnosti, vzdrževanje fizične razdalje, šolanje na domu, izogibanje javnim dogodkom itd., ki so porušili naš občutek nadzora in normalnosti. Leto dni po pandemiji se zato lahko pojavijo znaki pandemske izčrpanosti.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo v sodelovanju z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) vzpostavili sistem epidemiološkega spremljanja SARS-CoV-2 in njegovih različic v odpadnih vodah v Sloveniji.
Na spodnji povezavi se nahaja nekaj splošnih informacij o koronavirusu v zvočni obliki.
Potovanje v katerokoli državo z visoko stopnjo prenosa respiratornih virusov, posebej virusa SARS-CoV-2, povečuje tveganje za okužbo, poleg tega pa je ponekod lahko otežen dostop do zdravstvenih storitev.
Priporočila so namenjena za čiščenje in razkuževanje prostorov (npr. pisarn, uradov, pošt, trgovin itd.). Razkužujemo vedno čiste površine.
Na Nacionalnem inštitutu ta javno zdravje (NIJZ) smo pripravili interaktivni prikaz podatkov o epidemiološki statistiki, modeliranju in napovedih v povezavi s covidom-19.
Osebe, ki kadijo, so na splošno bolj dovzetne za okužbe dihal, ki pri njih tudi pogosteje potekajo v težji obliki. Trenutno ni na voljo dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da so kadilci bolj dovzetni tudi za okužbo z novim koronavirusom. A glede na to, da so kadilci na splošno bolj dovzetni za okužbe dihal, je verjetno, da so tudi bolj dovzetni tudi za okužbo z novim koronavirusom v primerjavi z osebami, ki ne kadijo. Možnost okužbe z novim koronavirusom je lahko večja tudi zato, ker so prsti (in morda onesnažene cigarete) v stiku z ustnicami, kar povečuje možnost prenosa virusa z roke v usta.