Najnovejše
Članki
Mediji
Zamenjava na mestu direktorja NIJZ
Svet zavoda Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se je na 2. izredni seji seznanil z odstopno izjavo dosedanjega direktorja NIJZ Milana Kreka, ki jo je svetu zavoda podal v sredo, 29. junija 2022.
Alkohol
Odnos staršev in drugih odraslih do pitja pijač, ki vsebujejo alkohol, pomembno vpliva na pitje pri mladostnikih
Začetek poletnih počitnic je obdobje v letu, ko imamo več časa za druženje in zabave, kar lahko daje tudi več priložnosti za pitje pijač, ki vsebujejo alkohol. Te pijače je, po podatkih raziskave CINDI - Z zdravjem povezan vedenjski slog 2020, ki jo izvajamo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), v preteklem letu vsaj enkrat pilo kar 79 % odraslih prebivalcev Slovenije. Mladostniki v Sloveniji odraščajo v okolju kjer so pijače, ki vsebujejo alkohol, lahko dostopne, pitje teh pijač pa je razširjeno.
Mediji
Aktualni izzivi spremljanja in obvladovanja nalezljivih bolezni v prihodnje
V torek, 28. junija 2022, je na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje potekalo srečanje s predstavniki medijev z naslovom »Aktualni izzivi spremljanja in obvladovanja nalezljivih bolezni v prihodnje«.
Mediji
26. junij – Mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami
Letošnji Mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami poteka pod sloganom “Reševanje izzivov na področju drog v zdravstvenih in humanitarnih krizah” s čimer želi Urad Združenih narodov za droge in kriminal opozoriti, da imajo v času krize pravico do zdravja in pomoči tudi ranljive skupine prebivalcev, kot so uporabniki drog. V Sloveniji so se v času epidemije covida-19 pristojne službe hitro odzvale ter prilagodile storitve tako, da so bile kljub omejitvenim ukrepom na voljo za uporabnike drog. Vse osebe z začasno zaščito iz Ukrajine so skladno z Zakonom o začasni zaščiti razseljenih oseb in Uredbo o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito v Sloveniji upravičene do nujnega zdravstvenega varstva.
Življenjski slog
Slovenija gre na počitnice – Počitniški koledar zdravja 2022
V Sloveniji se začenjajo počitnice in dopusti. Da bodo lepi spomini ostali še dolgo v spominu, moramo pomisliti tudi na zdravje in varnost. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo zato pripravili nekaj nasvetov za brezskrbne poletne dni ter počitniški koledar zdravja.
Območna enota Ravne na Koroškem
Didaktična igra Srečna dolina
Mesec junij je prav poseben mesec, saj obeležujemo svetovni dan okolja, dnevi so daljši, toplejši in otroke vse bolj mika igra v naravi, zato so tudi otroci v Zgornji Mežiški dolini vse bolj izpostavljeni lokalni okolici. Da bi bila njihova igra na prostem tudi varna, smo sodelavci Območne enote Ravne Nacionalnega inštituta za javno zdravje, […]
Preprečevanje poškodb
Vožnja s poganjalčkom
Poganjalček je v resnici pravo kolo, le da nima pedal in ga otrok poganja samo z nogami. Otrok se na poganjalčku nauči predvsem loviti ravnotežje, kar je veliko težje kot vrteti pedala. Kasneje, ko zraste in postane močnejši (okrog 4.-5. leta starosti), mu to pomaga, da z lahkoto začne uporabljati kolo s pedali, pri čemer […]
Moje okolje
Ravnanje s surovim perutninskim mesom v domači kuhinji
Med perutninsko meso uvršamo meso piščancev, kokoši, puranov, gosi, rac, nojev ipd. Za tovrstno meso je značilna nižja vsebnost maščob, lahka prebavljivost, visoka hranilna vrednost, enostavna priprava, široka ponudba perutninskih polpripravljenih jedi. Piščančje meso je običajno prva vrsta mesa, ki ga uvajamo v prehrano malih otrok, je sestavina dietne prehrane in prehrane bolnikov.
Moje okolje
Higiensko ravnanje s svežim sadjem in zelenjavo
Sadje in zelenjava imata v vsakodnevni prehrani velik pomen. Vsebujeta vodo, minerale, vitamine, vlaknine, beljakovine … Do nedavnega je veljalo, da sta sadje in zelenjava najbolj varni skupini živil glede okužb in zastrupitev z živili pri ljudeh. Okužbe in zastrupitve pri ljudeh pa niso povezane le z uživanjem mesa, mlečnih izdelkov in drugih hitropokvarljivih živil. Tudi uživanje sadja in zelenjave lahko predstavlja vir tveganj za zdravje, zlasti, ko gre za uživanje porcioniranega, predpakiranega in vnaprej pripravljenega sadja in zelenjave.
Moje okolje
Tvegana živila, najpogostejši povzročitelji okužb in zastrupitev z živili (OZŽ) ter preventivni ukrepi za preprečevanje OZŽ
Uživanje nekaterih živil je zaradi načina njihove priprave ali lastnosti surovin še posebej tvegano.
Moje okolje
Gosenični dermatitis, ki ga povzročata hrastov in pinijev sprevodni prelec
Gosenice hrastovega sprevodnega prelca so v naših krajih praviloma prisotne od maja do sredine julija, potem se zabubijo v gnezdih in v treh tednih se izležejo metulji. Gosenice pinijevega sprevodnega prelca so najbolj aktivne v sončnih zimskih dneh ter marca in aprila.
Območna enota Novo mesto
Počitnice so tu!
Prihaja čas dopustov in počitnic, čas, ko bomo poskušali izstopiti iz vsakdanjih ritmov in obveznosti ter se poskušali napolniti z novo svežino, vedrino in močjo. Možnosti in načinov, kako preživeti počitniške dni je veliko in vsak izmed nas, si jih bo izbiral po svoje.
Območna enota Novo mesto
Počitniški koledar zdravja 2022
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo pripravili Počitniški koledar zdravja 2022, s katerim želimo vse otroke in mladostnike tudi med počitnicami spodbuditi k zdravemu načinu življenja, dobremu počutju in jih motivirati k lastni skrbi za svoje zdravje.
Preprečevanje poškodb
Rolkanje
Rolkanje je telesno bolj zahtevna dejavnost kot rolanje/kotalkanje, zato je primerno za otroke, stare 5 let in več. Za otroke do 10. leta starosti se priporoča stalna prisotnost odrasle osebe in nadzorovanje. Otroci se največkrat poškodujejo takrat, ko se še učijo rolkati, se peljejo prehitro ali ne uporabljajo zaščitne opreme.
Za dobro javno zdravje