Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Stanje na področju drog v Evropi do leta 2023 – pregled ter ocena nastajajočih groženj in razvoja dogodkov (Evropsko poročilo o drogah).
Letošnji mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami poteka pod sloganom “Najprej ljudje: ustavimo stigmo in diskriminacijo, okrepimo preventivo”.
Letošnji mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami poteka pod sloganom “Najprej ljudje: ustavimo stigmo in diskriminacijo, okrepimo preventivo”.
Nacionalno poročilo o stanju na področju prepovedanih drog v Republiki Sloveniji je pripravljeno v skladu z metodologijo, ki jo predpisuje EMCDDA (Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami). Poročila so v angleškem jeziku.
Komisija za prepovedane droge Združenih narodov na Dunaju (CND – Commission on Narcotic Drugs ) je leta 2022 na 65. seji sprejela Resolucijo 65/4 „Spodbujanje celovite in na znanstvenih dokazih temelječe zgodnje preventive” (“Promoting Comprehensive and Scientific Evidence-based Early Prevention”).
Nacionalni inštitut za javno zdravje že vrsto let pripravlja letna poročila o stanju na področju prepovedanih drog v Sloveniji.
V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi (NPS) se v obdobju zadnjih šestih mesecev zaznava predvsem pojav 3-MMC, GHB/GBL, ekstazija in MDMA v kristalih.
Čedalje večje število smrtnih primerov v EU zaradi prevelikega odmerka drog, nenehna in povečana dosegljivost novih psihoaktivnih snovi in vse večje tveganje, ki ga za zdravje pomenijo sintetični opioidi z zelo močnim učinkom, so vprašanja, ki jih je med drugimi danes izpostavil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA), ko je danes […]
Mrežo Reitox sestavlja 29 nacionalnih točk (NFP – National Focal Point) v 27 državah članicah EU, Turčiji in Norveški ter kontaktna točka pri Evropski komisiji. NFP – iz katerih agencija za droge črpa večino svojih podatkov – zbirajo in analizirajo nacionalne informacije o prepovedanih drogah, pri čemer se opirajo na različne sektorje, vključno z zdravstvom, […]
V Sloveniji se je na področju obravnave uporabnikov drog skozi leta razvila mreža virov pomoči, ki so dostopni v okviru zdravstvenega sistema , ter preko programov zmanjševanja škode na področju drog in brezdomstva. V seznamu izvajalcev so zbrane informacije o zdravstvenih ter socialnih storitvah za osebe, ki imajo težave zaradi uporabe prepovedanih drog.
Poročili za leto 2021: Evidenca obravnave uporabnikov drog v letu obravnave 2021 – neprekinjena objava in Evidenca obravnave uporabnikov drog v letu obravnave 2021 – prvi in ponovni vstopi v obravnavo.
Predstavljena publikacija predstavlja trenutno stališče o ukrepih in dejavnikih, ki jih je treba upoštevati na posameznih stopnjah na področju prepovedanih drog. Zlasti pomembna bo za načrtovanje zdravstvenih in družbenih politik ali ukrepov na področju problematike drog, vendar se lahko uporablja tudi za odzive na nivoju posameznih primerov.
Redno spremljamo stanje na področju tveganih vedenj, povezanih z uporabo prepovedanih drog, identificiramo ključne probleme, osveščamo, obveščamo in izobražujemo različne javnosti ter predlagamo potrebne ukrepe in jih strokovno zagovarjamo.
Nalokson je opioidni antagonist, ki ga uporabljamo za izničenje učinkov opioidov pri prevelikem odmerku z opioidi. Ukrep »nalokson za domov« je javnozdravstveni ukrep, ki rešuje problem smrtnosti zaradi prevelikega odmerka z opioidi z izobraževanjem uporabnikov in morebitnih prič, kako preprečiti, prepoznati in se odzvati v primeru predoziranja.